تبلیغات
* اقتصاد از تئوری تا کاربرد ...* - چند مبحث علمی
 
درباره وبلاگ


خنك آنكه چشمش بخسبد و دلش نخسبد ...

وای برآنكه چشمش نخسبد و دلش بخسبد

(((( مولانا))))

ایمیل مدیر : Ahmadifard1990@yahoo.com


مدیر وبلاگ : مصیب احمدی فرد
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


4 International Colleges & Universities
پرتال اخبار دانشگاهی free counters
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
ابزار وب

* اقتصاد از تئوری تا کاربرد ...*
ارزشمندترین دارایی هر بنگاه اقتصادی ، انسان است.
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دوشنبه 13 تیر 1390 :: نویسنده : مصیب احمدی فرد

 ایراد از اقتصاددانان نیست از مهندسان است !


از اقتصاددان‌ها انتقاد می‌شود که چه جور عالمانی هستند که نمی‌توانند وقایع را پیش‌بینی کنند. منظور منتقدین و عامه مردم از وقایع، صرفن بروز چرخه‌های تجاری و رکود اقتصادی و امثال آن نیست بل‌که چیزهایی از جنس قیمت بلندمدت نفت و طلا و خانه و سهام هم هست. در این‌که دانش ما در علوم اجتماعی به طور عام و اقتصاد به طور خاص هنوز عقب‌تر - و گاهی خیلی عقب‌تر- از میزان شناخت جزیی است که علمای علوم طبیعی و زیستی و مهندسی نسبت به رفتار سیستم‌های‌شان دارند شکی نیست. از جمله این ضعف‌های ما نداشتن دید عمیق از فرآیند انتقال از یک تعادل به تعادل دیگر در یک سیستم اقتصادی است. این یک طرف قضیه است ولی علاوه بر آن می‌توان به طنز و جدی گفت که ضعف پیش‌بینی‌ وقایع اقتصادی بیش از آن‌که به اقتصاددانان مربوط باشد به علمای علوم دیگر مربوط است. مثلن قیمت نفت را در نظر بگیریم. بخشی از تحولات قیمت نفت به شوک‌های طرف عرضه مربوط می‌شود: مثلن کشف یک میدان جدید یا بازنگری در تخمین‌های قبلی در مورد حجم ذخایر یا خرابی در عرضه یک کشور یا عملی شدن پردازش شن‌های نفتی و الخ. بخش دیگر به تقاضای نفت مربوط می‌شود که باز خودش به تحولاتی مثل اثربخشی انرژی‌های جای‌گزین مثل پیل‌‌های سوختی و هیدروژنی و سیستم‌های برق خورشیدی و قابلیت اعتماد نیروگاه‌های هسته‌ای و الخ مربوط است. یک بخش تقاضا هم به رشد اقتصاد کلان مربوط است که هم شوک‌های فناوری - مثلن شوک فناوری اطلاعات - در آن موثر است و هم چرخه‌های انتخاباتی و رفتارهای اجتماعی و الخ و وارد جزییاتش نمی‌شویم. موضوعاتی مثل تمایلات محیط‌زیستی و مالیات کربن و الخ که جای خود دارد و باز منشاء آن‌ تحولات سیاسی و انتخاباتی است.

خلاصه این‌که دانستن قیمت آینده نفت مستلزم دانستن رفتار آینده این نوع شوک‌ها است که ماهیت پیش‌بینی آن‌ها به عهده مهندسان و جامعه‌شناسان و دیگران است. هر وقت آن‌ها به ما گفتند در سه سال آینده دقیقن چه اتفاقاتی خواهد افتاد و چه قدر نفت کشف خواهد شد و مردم به چه حزبی رای‌ خواهند داد، اقتصاددانان هم این ورودی‌ها را فرض گرفته و قیمت نفت را با دو رقم اعشار محاسبه می‌کنند ! طبعن بزرگ‌نمایی می‌کنم که نشان دهم ماجرای پیش‌بینی خیلی به هم پیوسته‌تر از این حرف‌ها است.

 

دكتر ساسان، عضو هیات علمی دانشكده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان، این مقاله را در اولین همایش دستاورد های آموزشی و پژوهشی علم اقتصاد در ایران كه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، ارائه داده است. در این مقاله ایشان بر آن است تا میان اقتصاددانان تفكیك روشنفكر- تكنوكرات قائل شود و بر این نكته پافشاری دارد كه برای توسعه علم اقتصاد به هر دو این گروه ها نیاز است. این نگاه فارغ از این موضوع است كه اقتصاددانان در جامعه می بایست كدام یك از این دو راه را انتخاب كنند. مقاله جالب ایشان تمركز خود را برحوزه اقتصاد گذاشته است تا نقش اقتصاددان در جامعه.  از منظر ایشان بدون روشنفكری كه مرز های كنونی علم را در نوردد و تكنوكراتی كه از یك خلاقیت محافظت كند تا پا بگیرد، علم اقتصاد امروز چنین پربار نمی ماند.

لطفا به ادامه مطب مراجعه فرمایید... 
دانلود موسیقی فیلم حرفه ای ، قطعه ی chi mai
 
 
 

اقتصاددانان روشنفكر هستند یا تكنوكرات /عبدالحسین ساسان

 من سال ها است می اندیشم كه اقتصاددانان واقعا در جامعه چه نقش و ماموریتی دارند. روشنفكر هستند یا تكنوكرات؟
    پیش از هركاری باید به تعریف مشتركی از این دو اصطلاح دست یابیم. به فرهنگ ها كه نگاه كنیم از دیدگاه وجوه اشتراك بین این دو گروه تعریف مشابهی ارائه شده است. در حقیقت، مفهوم هر دو یكی هستند. مثلا، فرهنگ معتبر وبستر (Webster
) كلیه كسانی را كه به كار های فكری اشتغال دارند، روشنفكر می داند. فرهنگ وبستر پس از ارائه تعریف پیش گفته روشنفكران را شامل پزشكان، پیراپزشكان، داروسازان، مهندسان، معلمان و فرهنگیان قلمداد می كند. صاحبان این گونه مشاغل همگی روشنفكر به شمار می روند. ولی برای اینكه بتوانیم این بحث را به سرانجام برسانیم، باید نگاهی هم به وجوه افتراق روشنفكران و تكنوكرات ها بیاندازیم. در جست وجوی یك تعریف جامع و مانع كه بتواند این دو گروه را از هم تفكیك كند، بنده با مراجعه به منابع گوناگون یك تعریف برای تكنوكرات استخراج كردم و یك تعریف برای روشنفكر.

   
تعریف تكنوكرات
   
به كسانی كه حرفه آنها مستلزم كسب دانش و فراگیری تجربه های انباشته نیاكان باشد و با هیچ یك از هنجار های پذیرفته شده جامعه برخوردی نداشته باشند، تكنوكرات می گویند.
   
بنابراین، تكنوكرات ها هیچ گونه درگیری با هنجار ها و ارزش های پذیرفته شده توسط اكثریت مردم ندارند.
   
به همین دلیل تكنوكرات ها با اقبال عمومی روبه رو هستند، معمولا، سهم مناسبی از ثروت تولید شده جامعه را به دست می آورند و دشمنی هیچ گروه و سازمان و نهادی را برعلیه خویش برنمی انگیزند. هیچ حكومتی، چه حكومت مصلح باشد چه حكومت مفسد با تكنوكرات ها درگیری ندارند. متقابلا تكنوكرات ها نیز با حكومت ها درگیری حرفه ای ندارند. از این رو، تكنوكرات ها به درجات گوناگون در شمار طبقات مرفه هستند و این حكم كمابیش در همه جوامع مصداق دارد.
   
اكنون كه از تعریف اصطلاح تكنوكرات فراغت یافتیم، به سراغ تعریف اصطلاح روشنفكر می رویم. نیاز به یادآوری ندارد كه این تعریف از دیدگاه وجوه افتراق است نه وجوه اشتراك.

   
تعریف روشنفكر
   
كسانی كه دانش یا جهان بینی آنها با یك یا چند هنجار پذیرفته شده از سوی جامعه به درستی یا نادرستی ناسازگارند و ستیزه جویانه است، روشنفكر هستند، لزومی ندارد كه روشنفكر حرف درستی بزند یا نظراتش در فرآیند آزمون های علمی و اجتماعی تایید شود. همین كه با هنجار ها درگیر باشد، همین كه با نظام ارزش های متعارف علمی یا فرهنگی برخورد داشته باشد، روشنفكر است. بنابراین، اگر سكوت یا خویشتنداری در پیش گیرند، دشمنی پاره ای از گروه ها، نهاد ها و سازمان ها یا حكومت را برعلیه خویش برمی انگیزند. به همین دلیل است كه روشنفكران برخلاف تكنوكرات ها جزو افراد مرفه جامعه نیستند، بلكه به درجات گوناگونی با چالش های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و یا مالی روبه رو هستند.
   
روشنفكران در زمینه علمی هم با چالش های گوناگون در جامعه روبه رو می شوند. از این رو، معمولا روشنفكران از دیدگاه رفاه اقتصادی جزو طبقات متوسط یا پایین جامعه قرار می گیرند.
   
بر پایه این تعریف، یك وجه تفاوت و تمایز بین روشنفكر و تكنوكرات مشخص شد. اكنون، باید وجوه دیگر را نیز شناسایی كنیم و در مورد اقتصاددانان محك بزنیم كه تكنوكرات بوده اند یا روشنفكر. بنابراین، چند تفاوت دیگر را باید بین این دو گروه فهرست كنیم.
   
یكی از تفاوت ها این است كه موضوع روشنفكری معمولا نوآوری است، كسانی كه نوآوری ندارند، حرف نو و تازه ای را مطرح نمی كنند، درست است كه قلم و حرفه و مشغله ذهنی آنها فكری است اما تكنوكرات هستند. مثلا، یك روش یا شیوه ای را كه در گذشته مطرح شده و چالش های علمی یا فرهنگی یا اجتماعی را پشت سر گذاشته و اكنون كاملا پذیرفته شده و در چارچوب هنجارها قرار دارد، تكامل می دهند یا بهبود می بخشند، بنابراین، در مورد حرفه تكنوكرات ها ممكن است شیوه مدرن باشد ولی ایده و تم آن پیشینه دارد یا حتی قدیمی است. در حالی كه روشنفكر از یك مقوله نو سخن می گوید. در نمونه هایی كه بررسی خواهیم كرد، می بینید كه تمام اقتصاددانانی كه روشنفكر قلمداد می شوند حرف نوی زدند، كه با اصول پذیرفته شده زمان خود ناسازگار بوده است.
   
سومین تفاوت اساسی میان روشنفكران و تكنوكرات ها این است كه مقوله مورد بحث تكنوكرات ها از گذشته تا زمان حاضر مورد احتیاج مردم بوده و نیازی از نیازمندی های جامعه را در گذشته و حال برطرف می كرده است. ولی روشنفكر معمولا از آینده سخن می گوید. در تمام نمونه هایی كه ارائه خواهیم كرد، مشاهده می شود كه روشنفكران گاهی صد سال از جامعه خود جلوتر بودند و در بعضی از نمونه ها یك یا دو نسل طول كشیده است تا حقانیت آنها اثبات شود. یكی از مشخصه های روشنفكری آن است كه از نیازهای آینده یا از مساله ای كه در آینده جامعه با آن رو به رو می شود سخن می گویند.
    تفاوت دیگری كه بین تكنوكرات و روشنفكر می توان مطرح كرد این است كه تكنوكرات ها معمولا به مسائل جزئی یا خرد می پردازند. منظور از اصطلاح خرد، خرد اقتصادی نیست، بلكه خرد اجتماعی است.


در پروپوزال شما به معرفی موضوعی كه برای پایان نامه خود انتخاب كرده اید ، توضیح اهمیت آن موضوع ، ذكر پ‍‍ژوهش هایی كه در گذشته در این باره صورت گرفته ، و نتایجی كه فكر می كنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. هم چنین روش یا روش هایی كه در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذكر می كنید.

شكل پروپوزال بسته بر هدفی كه از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد. اما شكل بندی بنیادین آن ، همواره باید شامل عنوان بندی های مشابه و بخش های زیر باشد :
1- موضوع تحقیق (
Project Title )

ذیل این عنوان می بایست عنوان دقیق تحقیق خود را ذكر كنید. برای مثال :
ارزیابی عوامل مؤثر بر سودآوری و عملکرد صنایع کوچک در ایران
(
Assessment of Determinations of Profitability and Performance of SMEs in IRAN)

2- توضیح موضوع و اهمیت آن (
and Statement of Topic Importance )
در این بخش می بایست جوانب موضوع ، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی مورد نظر ، و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و كاربردی را توضیح دهید. روشن کنید چرا این موضوع باید برای استاد راهنمای بالقوه ی شما جذاب باشد؟ چه مشکل یا مساله ی جدیدی را می خواهید مطرح کنید؟ و چرا حل آن مهم است؟

3- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط (
Review of Literature and Relevant Topics)
در این عنوان ، باید توضیح مختصر اما جامعی همراه با مأخذ دهی (رفرنس دهی) صحیح آکادمیک (استاندارد هاروارد) درباره پژوهش هایی كه پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیك به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع باید به ذكر پژوهش هایی بپردازید كه شما قصد دارید یافته های آن ها را تكمیل كنید ، اشتباهات آن ها را رفع نمایید و یا نتایج آن ها را رد كنید. این قسمت باید به استاد راهنمای بالقوه ی شما اثبات کند که شما مطالعه و احاطه ی کافی به مطلبی که موضوع پژوهش است را دارید. بیشترین استفاده از منابع تحقیق (که در قسمت آخر می آیند)، چه کتاب باشند چه مقاله، نشریه، ویدئو یا هر مورد دیگر، در این قسمت انجام می شود.

4- اهداف و فرضیه ها (
Aims and Hypothesizes )
در این بخش باید به ذكر نتایجی بپردازید كه فكر می كنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید كه از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به كدام سمت حركت می كنید؟ و فكر می كنید به كجا خواهید رسید؟ چه گزاره هایی را ممکن است رد یا اثبات کنید؟ باز هم توضیح دهید پژوهش شما دقیقاً چه کارآیی (هایی) خواهد داشت.

5- روش ها و ابزار های تحقیق (
Methodology )
در این قسمت توضیح دهید كه در انجام پروژه از چه روش های علمی سود خواهید برد و چه ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت. این ها می بایست روش های استاندارد تحقیق باشند که در مورد خاص تحقیق شما کاربرد دارند.

6- منابع(
References )
فهرستی از منابعی كه در نوشتن پروپوزال از آنها استفاده کرده اید، پایه ی مطالعات قبلی شما هستند یا اینکه فكر می كنید از آن ها استفاده خواهید كرد را الفبایی و منظم كنید و در این بخش بیاورید. رفرنس دهی می بایست با استاندارد هاروارد منطبق باشد.

نكات مهم
1- پروپوزال را با موضوع شروع نكنید، بلكه عنوانی مانند مثال زیر را در روی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید :PhD / Master Dissertation Proposal Presented to
Economics Department of The

Faculty of Economics and Social Sciences
University Bu Ali Sina
Ahmad Rezaei Presented by :

2- این نكات را در مورد انتخاب و نگارش تیتر پروژه رعایت كنید :
الف ) سعی كنید موضوع روشن و ساده باشد. از زیبا كردن عنوان تحقیق خودداری كنید !
ب ) عنوان پروژه را به صورت خلاصه ای فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی كنید با همان یك جمله عنوان پروژه بتوانید چارچوب كلی تحقیق و هدف هایتان را به خواننده منتقل كنید. عنوان كار شما باید كاملاً مشخص كند كه شما می خواهید چه چیز را و در چه شرایطی مطالعه كنید.
پ ) در جمله بندی عنوان پروژه دقت كنید تا چیدمان آن طوری باشد كه آن چه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل تشخیص باشد. به این دو مثال دقت كنید:
1-
Musicians and Their Preferences for Music Style Red-haired
2- Style Preferences of Red-haired Musicians Music


در این جا هر دو جمله ظاهراً یك مفهوم را منتقل می كنند:"سلیقه موزیسین های مو قرمز در انتخاب سبک موسیقی" . اما عملاً تفاوتی بین این دو وجود دارد و آن هم این است كه در جمله اول ، تعبیر خواننده این است كه توجه بیشتر ما به موزیسین های مو قرمز است و ما اول موزیسین های مو قرمز را بررسی می كنیم و بعد به سلیقه موسیقیایی آن ها می پردازیم. اما در جمله دوم بر عكس ، اولویت به سبك های موسیقی و سلیقه موسیقیایی داده شده و موزیسین های مو قرمز در درجه دوم قرار دارند.
ت ) سعی كنید كلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف كنید . دو مثال زیر در واقع یكی هستند ، اما شماره 2 مقبولیت بیشتری دارد :
Systematic Development which has occurred during last 50 1- The
and has changed the face of Southeast Asia years

Asia Changes and Development in Southeast 2-

ث) در هنگام انتخاب موضوع توجه کنید که موضوع تحقیق شما باید برای کسی که پروپوزال را بررسی می کند جذاب باشد و استفاده از بودجه ی دولتی جهت انجام آن پروژه معقول به نظر برسد. به عنوان مثال اگر موضوع تحقیق شما در مورد ایران باشد، برای دولت مالزی سرمایه گذاری روی شما به عنوان دانشجو هیچ گونه توجیهی ندارد. پس سعی کنید موضوعی انتخاب کنید که در مورد مسائل کلی یا در زمینه ی مسائل مربوط به کشور مالزی باشد.

3- در مورد (1) هدف هایی كه از تحقیق دارید و (2) منظوری كه برای مطالعه انتخاب كرده اید (
Objectives) حتماً دقت كنید كه در رابطه كامل با هم باشند و در نگارش پروپوزال سعی كنید كه این رابطه را به خوبی نمایش دهید.
4- در زمینه چگونگی انتخاب روش تحقیق نیز ، وضع به همین ترتیب است. سعی كنید مناسب ترین ، عملی ترین ، علمی ترین و هم خوان ترین روش را برای پژوهش مورد نظرتان انتخاب كنید.
5- پروپوزال را تمیز و با بخش بندی مناسب تحویل دهید. سعی كنید مرز بین عنوان ها مشخص باشد و مطالب را بر یک روی كاغذ
A4 تایپ كنید.
6- حجم پروپوزال می¬بایست برای دوره های کارشناسی ارشد حداقل 5 صفحه و برای دکتری حداقل 8 صفحه باشد. در این میان حداقل یک صفحه به ادبیات تحقیق و حداقل یک صفحه به منابع تحقیق اختصاص دهید. سعی کنید از منابع جدید و به روز (حداقل از سال 2000 به بعد) استفاده نمایید و همه ی منابع پروژه فارسی زبان نباشند. هم چنین توجه بفرمایید فونت استاندارد برای متن پروپوزال and New Romans Times با سایز 12 است.

7- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال مثل عریضه نویسی برای استاد راهنما و غیره ، جداً خود داری كنید. از توضیح اضافه هم پرهیز كنید.
8- در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن پروپوزال به یك مترجم و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت كنید. متن پروپوزال میبایست به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.
9- پروپوزال راجدی بگیرید ، سنجش علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال میسر است . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم آن به كار بگیرید.

در یک پایان نامه ، باید فصول زیر ارائه شود :
فصل اول : کلیات تحقیق
فصل دوم : ادبیات تحقیق ( شامل مبانی نظری و مطالعات انجام شده در داخل و خارج کشور )
فصل سوم : روش تحقیق و تبیین مدل
فصل چهارم : برآورد مدل و تجزیه و تحلیل داده ها
فصل پنجم : جمع بندی ، نتیجه گیری و پیشنهادات

نوع مطلب : اقتصاد محض، برداشت آزاد، 
برچسب ها : انجمن علمی اقتصاد دانشگاه آیت الله بروجردی، نحوه نگارش پروپوزال، دانلود پروپوزال نویسی، دانشگاه آیت الله بروجردی،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 7 بهمن 1392 11:22 ق.ظ
سلام جناب احمدی.شما اهل کدوم شهر هستید؟
مصیب احمدی فردسلام من کرد هستم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب